Home poradnik podróżnika Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – EKUZ a dodatkowe polisy ubezpieczeniowe

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – EKUZ a dodatkowe polisy ubezpieczeniowe

0 2910

Wakacje przed nami. Planujesz urlop poza granicami kraju? Zdecydowanie potrzebujesz karty EKUZ ale nie tylko!!! – potrzebna jest również polisa ubezpieczeniowa.

Co to jest EKUZ czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego? W skrócie jest to dokument potwierdzający prawo do świadczeń zdrowotnych. Dokument ten ma określoną ważność i jest to 12 miesięcy. Dzięki niemu w stanach nagłych, ale i podczas choroby można skorzystać z opieki zdrowotnej gwarantowanej w ramach publicznego systemu ubezpieczeń danego kraju. Ubezpieczenie te jest honorowane w krajach UE i EFTA(państwa członkowskie EFTA to Szwajcaria, Norwegia, Islandia oraz Lichtenstein).

Warto też dodać, że karta EKUZ jest darmowa a wyrobienie jej możliwe jest na kilka sposobów. Po wypełnieniu wniosku LINK należy zeskanować i wysłać go mailem lub pocztą do oddziału wojewódzkiego NFZ, można również pojawić się osobiście aby po złożeniu wniosku od ręki otrzymać kartę także zdecydowanie nie zajmuje to dużo czasu.

Aby użyć karty EKUZ należy okazać ją  bezpośrednio świadczeniodawcy. W niektórych państwach wraz z kartą wymagane jest okazanie dokumentu tożsamości, dokumentem  preferowanym jest paszport. Posługując się EKUZ można zatem skorzystać ze wszystkich świadczeń, co do których lekarz orzeknie, że są one niezbędne, pamiętając jednak, że z pomocy można korzystać wyłącznie u świadczeniodawców, którzy udzielają świadczeń w ramach publicznego systemu opieki medycznej w państwie pobytu

Należy jednak pamiętać, że EKUZ nie zapewnia  zupełnie darmowej opieki medycznej. Na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego chorym lub poszkodowanym w wypadku przysługują świadczenia w zakresie niezbędnym z medycznego punktu widzenia do ratowania zdrowia i życia. Jednak państwa członkowskie ustalają własne kryteria i zasady udzielania świadczeń medycznych. W każdym z krajów Europy polscy obywatele będą musieli zapłacić za niektóre procedury medyczne. W niektórych z unijnych krajów trzeba płacić nawet za każdy dzień pobytu w szpitalu i właśnie przed takimi kosztami może nas ochronić tylko polisa turystyczna. W krajach tak lubianych i często odwiedzanych przez naszych klientów jak Grecja i Hiszpania problemy z honorowaniem karty EKUZ i tym samym dostępem do placówek opieki publicznej niestety zdarzają się często. Dlatego warto pamiętać aby przed urlopem sprawdzić na jaki zakres bezpłatnej pomocy można liczyć w razie wypadku lub nagłego zachorowania w danym kraju i odpowiednio do tych informacji dokupić odrębną polisę. Dla przykładu we Włoszech za poradę lekarza pierwszego kontaktu należy zapłacić 36 euro za wizytę, w Portugalii należy zapłacić za szpital w stanach nagłych jednak kiedy mamy dokupioną polisę te koszty pokrywa ubezpieczyciel. Nie możemy również zapominać, że w wielu kurortach turystycznych lekarze przyjmują tylko prywatnie i w związku z tym nie honorują EKUZ. Poza tym NFZ nie refunduje kosztów transportu sanitarnego, pogrzebowego oraz akcji ratowniczych, a warto wiedzieć, że jest to koszt około kilkunastu tysięcy euro i w tym wypadku pomoże już tylko dokupiona polisa. To samo tyczy się wyjazdów w góry. W większości państw członkowskich UE/EFTA, do których się wybieramy ratownictwo górskie jest w pełni odpłatne i tu znowu zadziała polisa.

Reasumując uważam, że wraz z wyborem wakacji niezbędny jest wybór odpowiedniego ubezpieczenia, najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w kartę EKUZ (pamiętając przy tym w jakim krajach ta karta obowiązuje) i dokupienie odpowiedniej polisy tak aby zminimalizować stres związany z nagłym pogorszeniem zdrowia podczas urlopu i tym podobnymi sytuacjami.

 

 

 

Katarzyna Dziób
tel: 733-802-117

Strona o mnie – moje podróże !

Biuro podróży 24Holiday
adres: ul. Świętojańska 15 lok. 51 15-277 Białystok;
tel.: (85) 876-20-08; infolinia: 786-24-24-24

PODOBNE ARTYKUŁY

0 519

BRAK KOMENTARZY

Pozostaw odpowiedź