Home Bez kategorii Kuba – bliżej niż myślisz

Kuba – bliżej niż myślisz

Być może to ostatni moment aby zobaczyć „starą” Kubę, zanim przemiany, które już powoli na niej zachodzą, zmienią tę wyspę na dobre. Tym bardziej, że podróż na Kubę nigdy nie była tak łatwa jak obecnie. Aby wybrać się w taką podróż potrzebny jest paszport ważny sześć miesięcy od planowanej daty powrotu do Polski oraz Karta Turysty, która często jest już wliczona w cenę wycieczki i należy ją tylko odebrać przed odprawą na lotnisku od przedstawiciela biura podróży. Polecamy szczególnie podróże rejsami bezpośrednimi, wyczarterowanymi maszynami typu Boeing 787 Dreamliner lub Airbus 330A. Dzięki temu, że lot jest bez przesiadek i międzylądowań, czas przelotu skrócił się do 10-11 godzin. Podróżując tak daleko liczy się komfort, a więc też możliwość wyboru klasy w samolocie. Do wyboru klasa Ekonomiczna, Premium Club i Biznes Elite w samolotach Dreamliner oraz klasa Ekonomiczna i Business w samolotach Airbus 330A. Oba samoloty bez znaczenia na klasę oferują rozrywkę pokładową (filmy, gry, muzyka) oraz dwa posiłki wraz z napojami.

Najpopularniejszymi regionami wypoczynkowymi na Kubie jest położone na zachodzie Varadero, mniejsze wyspy u północnego wybrzeża Kuby – Cayo Santa Maria, Cayo Coco i Cayo Guillermo, a także rejon Holguin na wschodzie wyspy. Biura podróży oferują różne długości wypoczynku – 7, 10, 11 lub 14 nocy. Jeżeli znudzi nam się wypoczynek na plaży można wybrać się na wycieczkę fakultatywną. Ale tu uwaga – warto przy wyborze hotelu i regionu zastanowić się co chcielibyśmy na miejscu zobaczyć. Przykładowo, jeżeli planujemy zwiedzić Hawanę to z rejonu Holguin realizowane są tylko 2-dniowe wycieczki samolotem, a cena jest zdecydowanie wyższa niż gdybyśmy do stolicy wyspy wybrali się na 1-dniową wycieczkę autokarową z Varadero. Będąc na Kubie najczęściej turyści odwiedzają wspomnianą Hawanę, kolonialny Trynidad oraz mniejsze miejscowości Cienfuegos czy Santa Clara. Możliwości aktywnego spędzania czasu jest jednak zdecydowanie więcej, warto wybrać się na rejs katamaranem, często połączony z możliwością snurkowania lub nurkowania. Osobom, które lubią zwiedzać, chcą dokładnie poznać Kubę i dowiedzieć się czegoś więcej zarówno o historii jak i obecnej sytuacji w tym kraju, tour operatorzy przygotowali wycieczki objazdowe. Niektóre programy dają możliwość przedłużenia wycieczki o kilka dni wypoczynku.

Nasze wskazówki – co warto wiedzieć wybierając się na Kubę:

Każda Karta Turysty jest numerowana i składa się z dwóch identycznych odcinków (jeden na wjazd, drugi na wyjazd). Wpisujemy imię i nazwisko bez polskich znaków, datę urodzenia, numer paszportu i obywatelstwo. Przy odprawie biletowej w Polsce należy okazać uzupełniony już dokument. Na lotnisku na Kubie otrzymujemy deklarację, w której podajemy m.in. skąd przylecieliśmy, numer lotu, datę, imię i nazwisko, ile wwozimy pieniędzy.

Należy zabrać ze sobą Euro, ze względu na korzystniejszy przelicznik niż w przypadku dolarów, na które jest nakładana dodatkowa prowizja. Walutę można wymienić w hotelu lub od razu na lotnisku. Na Kubie są dwie waluty CUP (peso kubańskie, w tej walucie zarabiają  Kubańczycy) oraz CUC (peso wymienialne, dla turystów, ale Kubańczycy też mogą się CUC posługiwać). Nie można CUC wywozić z Kuby, można je za to wymienić w kantorze na lotnisku przed wylotem do Polski.

Optymalna pogoda do zwiedzania to okres między grudniem a kwietniem. Najlepszym czasem na wypoczynek je luty, marzec i kwiecień.  Wrzesień, październik i listopad to miesiące z najwyższym prawdopodobieństwem wystąpienia huraganów.

Na Kubę poleca się wziąć repelenty (środki odstraszające komary). Nie należy pić wody z kranu, a ponieważ flora bakteryjna jest inna, można też wspomóc swój przewód pokarmowy probiotykami.

Warto wziąć ze sobą drobne upominki, szczególnie dla dzieci. Mile widziane są cukierki, długopisy (dzieci piszą ołówkami, długopisy są drogie), mazaki lub kredki.

Oprócz wspomnień i zdjęć warto z Kuby przywieźć pamiątki, które mamy pewność, że są oryginalne i na pewno wytwarzane na miejscu. Są to wyroby z drewna np. bardzo popularne na miejscu domino, sztuczna biżuteria, malowane ręcznie obrazki i obrazy, skórzane torebki, portmonetki, a nawet albumy fotograficzne oprawione w skórę, a także t-shirty z symbolami rewolucji. To z czego słynie Kuba to również cygara i rum.

 

Anna Kołejda
tel: 698 981 184
Strona o mnie – moje podróże !

Biuro podróży 24Holiday
adres: ul. Miłosza 2 lok. 61 15-265 Białystok;
tel.: (85) 874-42-24;
 

PODOBNE ARTYKUŁY

0 524

0 721

BRAK KOMENTARZY

Pozostaw odpowiedź