Home poradnik podróżnika Bądź zdrowy na wakacjach – poradnik biura podróży

Bądź zdrowy na wakacjach – poradnik biura podróży

0 1291

Bądź zdrowy na wakacjach, czyli co nam grozi i jak tego uniknąć

       Częściej wyjeżdżamy, wybierając dalsze, egzotyczne kierunki. Wielu z Nas zastanawia się czy ich zdrowiu w trakcie wakacji nic nie będzie zagrażać. Najczęściej padają pytania czy trzeba się szczepić oraz co z odmianami „zemsty Faraona”. O zdrowym i spokojnym urlopie warto czasami pomyśleć wcześniej, szczególnie, gdy wybrany kierunek jest egzotycznym krajem. Nie ma co bać się chorób tropikalnych czy z tego powodu rezygnować z niezapomnianych przeżyć, warto jednak świadomie wybierać miejsca, kierunki czy hotele oraz sposób spędzania czasu będąc już na miejscu.
Nie zależnie od kierunku warto mieć przy sobie podstawowe leki, które mogą się przydać w każdej najmniej spotykanej sytuacji, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwzapalne oraz leki na biegunki. Ważne jest to, aby wybierając kraje z wysokimi temperaturami mieć przy sobie kremy z odpowiednio dostosowanymi filtrami. W przypadku wycieczek, w których planujemy długie wędrówki piesze warto zaopatrzyć się w preparaty odkażające skaleczenia, obtarcia, bandaż elastyczny czy plastry z gazą.
Najczęściej spotykają chorobą, która dopada turystów jest „zemsta Faraona”, w innych krajach mowa o „zemście Inków” czy „zemście Azteków”. Bez różnicy, o jakiej zemście mowa, w każdej chodzi o to samo, czyli o uciążliwe biegunki.
W większości przypadków problemy biegunkowe spowodowane są nagłą zmianą diety, klimatu, inną florą bakteryjną, a niekiedy jest to spowodowane nieumiarkowanym jedzeniem. Lekarze stwierdzili, że niektórzy turyści „głupieją” na wakacyjnym „all inclusive” mieszając wszystko, nie patrząc na to, co kiedy i z czym należałoby jeść. Należy pamiętać, że pomimo zmiany flory bakteryjnej należy zachować podobny system żywienia, który stosujemy będąc w kraju. Osoby z wrażliwymi żołądkami i specjalnymi dietami stosowanymi na co dzień powinny tak samo uważać będąc na wakacjach.
Zdarza się, że biegunki są powodem zakażenia pokarmowego. Najczęstszą przyczyną jest złe dbanie o higienę przez hotelowych gości lub pracowników hotelu. Poziom czystości w hotelach jest różny, nie ma to pokrycia w ilości gwiazdek. Ciężko porównać hotele 3* w Tunezji czy Bułgarii do Polskich hoteli o tej samej ilości gwiazdek. Dlatego często, gdy mamy wątpliwości, jakiej ilości gwiazdek oraz standardu hotelu możemy się spodziewać warto skorzystać z porady osób związanych z turystyką i służących profesjonalną pomocą.
Osobom z wrażliwymi żołądkami zalecane jest raczej unikanie surowych potraw. Pić najlepiej napoje oraz wodę butelkową, bez kostek lodu, chyba, że te robione są z wody zdatnej do picia (nie z kranu). Najlepiej darować sobie posiłki sprzedawane na ulicy, nie wiadomo, w jakich warunkach były przygotowywane. Zdarza się tak, że niektórzy do mycia zębów stosują wodę przystosowaną do picia. O podstawach higieny takich jak mycie rąk przed i po posiłkach, czy toalecie myślę, że nie trzeba wspominać, każdy powinien to wiedzieć.

       Zemsta faraona po stosowaniu leków dość szybko ustępuje, gorszy problem jest w przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu A, WZW lub potocznie żółtaczka pokarmowa. Choroba, którą niektórzy nazywają chorobą brudnych rąk. Powstaje w skutek niestosowania zasad higieny oraz niekiedy podczas jedzenia źle umytego pokarmu. Zarazić się tą chorobą możemy poprzez bliski kontakt z osobą, która jest zarażona. Pijąc drinka z kostkami lodu, w którym wcześniej maczała ręce osoba zakażona jesteśmy narażeni na zachorowanie.
Na szczęście ta jest prawie zawsze uleczalna, w odróżnieniu od WZW typu B i C, które często przechodzą w formę przewlekłą grożącą marskością wątroby i innymi powikłaniami. Zakażenie jest chorobą uleczalną i nie powoduje żadnych powikłań. Gorzej jest z zakażeniami typu B i C, ale tymi możemy zarazić się przez krew czy płyny ustrojowe. W trakcie trwania wakacji najczęściej do zakażeń dochodzi przez przygodne kontakty seksualne, unikając tego nie jesteśmy narażeni na zachorowania.
Malaria – choroba, której obawiamy się podróżując do Afryki, południowo wschodniej Azji czy Ameryki Środkowej i Południowej. Malaria powstaje przez ugryzienie komara, na początku objawy mogą być mylące z objawami grypy tj. gorączka, bóle mięśni, dreszcze oraz ogólne osłabienie.
Najlepiej przed wyjazdem sprawdzić czy jest to region malaryczny, następnie udać się na konsultację z lekarzem. Komary zazwyczaj są w rejonach wilgotnych, gdzieś gdzie występuje dużo roślinności, w miastach na terenach zurbanizowanych sporadycznie występują malaryczne komary. Lekarz wskaże nam jeden ze środków zapobiegających powstaniu choroby oraz wskaże jak go stosować. Z podstawowych środków zapobiegania można wyróżnić spryskiwanie odkrytych części ciała oraz ubrania repelentami, czyli środkami, które odstraszają komary. Do kolejnych środków ostrożności zaliczamy moskitiery lub innego rodzaju siatki przeciw owadom w oknach, w przypadku, gdy nie ma ochrony na oknach przed snem najlepiej sprawdzić czy nie komarów w pokoju, a następnie zamknąć okna i drzwi , ponieważ komary, które przenoszą malarie są najczęściej aktywne od zmierzchu do świtu.
Ze szczepień obowiązkowych przy wjeździe do wielu krajów Afryki i do Gujany Francuskiej wyróżnić możemy szczepienie przeciwko żółtej febrze. Szczepienie te ważne jest przez 10 lat, a osoba zaszczepiona odporność dostaje po około 10 dniach od szczepienia.
Ze szczepień zalecanych wyróżnić możemy szczepienie przeciwko WZW typu A oraz szczepienie WZW typu B. Nie są to wymaganie szczepienia, aczkolwiek zalecane w przypadku wyjazdów do krajów tropikalnych bez względu na długość oraz rodzaj wycieczki.
Osobom planującym wyprawę w „dzikie”, niezamieszkane oraz nieznane terenu krajów tropikalnych, często przy zachowaniu minimalnych zasad higieny zalecane jest również szczepienie przeciwko durowi brzusznemu.

       Czasami nie musimy wyjeżdżać zbyt daleko, aby przekonać się o tym, że szczepionki są niezbędne. Do zaszczepienia się przeciwko kleszczowemu zapaleniu opon mózgowych nie potrzebujemy dalekich wypraw w kraje tropikalne, niekiedy przy wyprawach w Polsce szczepienie te jest zalecane. Zamierzając spędzić więcej czasu na łonie natury, wśród malowniczych krajobrazów lasów czy łąk należy zwrócić uwagę na potrzebę szczepionki.


Katarzyna Markiewicz

Strona o mnie – moje podróże !

Biuro podróży 24Holiday
adres: ul. Miłosza 2 lok. 61
15-265 Białystok; tel.: (85) 874-42-24;

PODOBNE ARTYKUŁY

0 177

BRAK KOMENTARZY

Pozostaw odpowiedź